ТРСТЕНИК – Ликовни салон Народног универзитета
ПРВИ ДАН, 11. јун 2019. год.
Јефимијини дани – АРХИВА
СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ
Певачко друштво „Бошко Југовић“ – Оче наш
Кроз прво вече 32. Јефимијиних дана водиле су нас глумице Трстеничког позоришта, Мина Здравковић и
Тијана Пантић.
Простор Ликовног салона је био мали за све присутне посетиоце, госте, књижевнике и уметнике. Манастирска звона Љубостиње, најавила су свечани почетак културно-духовне манифестације, а хор „Бошко Југовић“ при храму Свете Тројице у Трстенику, мелодијом „Оче наш“ нас је увео у Јефимијине дане. Ова културно духовна манифестација је покренута још давне 1971. године, да би следеће године, због тадашњих политичких прилика, променила име у „Дани песникиња и везиља“, а онда је била чак и забрањена. Обновљена је 1991. године и од тада се одржава под покровитељством општине Трстеник и Министарства културе Репубике Србије. На жалост ове године, министар за културу и информисање Србије није присуствовао овој најзначајнијој књижевној, духовној и песничкој манифестацији у Србији?!
Уместо министра за културу и информисање Србије, 32. Јефимијине дане је свечано отворио већник Скупштине општине Трстеник задужен за културу, господин Милован Васић.
Професор за соло певање на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевц, Оливер Њего, првак опере Народног позоришта у Београду, је својим изврсним аријама и одабраним мелодијама за ову прилику, уз дирљиву беседу и здравицу намењену Трстеничанима, разгалио срца и пустио по коју сузу бројних посетилаца. Треба напоменути и то, да је професор Оливер Њего три пута бициклом путовао на манастир Хиландар на Светој гори.
Оливер Њего, оперски певач и солиста на хармоници Зоран Тутуновић: Марш на Дрину
ОД РОДА СВЕТЛА И СЛАВНА
– Ове године беседу је држао Будимир Дубак.
Венац песникиња су казивале и „плеле“: Љиљана Браловић, Весна Радовић и Виолета Алексић.
Хор „Бошко Југовић“ при храму Свете Тројице, је отпевао и „Химну Јефимији“ за коју је текст написала Оља Цветић, музику Миливоје Илић, а аранжман Душан Дубичанин.
Оливер Њего „Сагапо“ – Волим те (Кунем се), Најпознатија песма о љубави између Гркиње и српског војника рођене на Крфу 1916. године. Оливер Њего беседом и песмом, маестрално;
Оливер Њего „Ово је Србија“: Ово је Србија, а тамо је Русија, Оливер Њего за Трстеничане.
Уводна реч и отварање изложбе руске сликарке Екатерине Берјоскине-Милићевић.
Живи били на многаја љета!