У припреми ! Причамо о легендама трстеничког рукомета...

Трстеничани су одувек волели спорт и његову разноврсност. Рукомет у нашем граду је покренут давне 1958-е године када је регистрован рукометни клуб „Прва Петолетка“. Ученици тадашње трстеничке гимназије су са својим наставником физичког Милошем Лукиновићем, већ увежбавали и играли ту нову игру са лоптом. Прва утакмца је одмах одиграна са ученицима гимназије на „Васином плацу“, захваљујући великом разумевању кошаркашког клуба, на коме су они играли...

  • Ако желите да погледате остале спортове и њихов развој у Трстенику, притисните на овај линк који ће Вас одвести на главну страницу за избор одговарајуће дестинације. Захваљујемо што сте нас посетили... – Све о спорту у Трстенику

Миодраг Гвозденовић,
Љубинко-Бине Агатоновић,
Марковић Драгољуб,
Светолик Марковић (Лика-Моравац),
Душан-Дуја Перага (Барба),
Ђорђевић Милан,
Драган Тошић (Толе)... итд.

  • Прикупљање документације, фото-видео и аудио материјала у току !

    Опширне репортаже, о спортистима Трстеника који су обележили једну епоху у времену и својим несебичним залагањем и одрицањем, бавећи се спортом, достојно представљали свој град широм Србије па и у иностранству. Представљаћемо Вам их зависно од тога како будемо комплетирали документацију. Молимо за стрпљење...


  • Прва рукометна утакмица, 1958. год.

    Ученици Гимназије под вођством свог наставника, Милоша Лукиновића, на часовима телесног васпитања први су прихватили овај нови спорт. Идеју о рукометном тиму у Трстенику, покренули су–Зоран Дамјановић и Драган Ерац Обратили су се они тада председнику Друштва за телесно васпитање „Партизан“, професору Цанету Стефановићу који је ову идеју одмах прихватио.
    Требао је да се одигра сусрет Гимназије и Партизана. Управа фудбалског клуба дозволила је да се на једном делу фудбалског игралишта исцрта терен за рукомет и да се ту одигра прва утакмица. Екипе су наравно биле спремне и сусрет је одржан. Победила је Гимназија резултатом 22:16. Тај тренутак је забележио Милић Драгомир, касније члан управе.

  • Завршница купа Југославије 1961...

    Највећи успех клуб је остварио пласирајући се у полуфинале купа старе Југе, где за противника добија, најтежег противника, Борца из Бања Луке..! До полу-финала су побеђени између осталих и: „Металац“ из Пожаревца, „Рудар“ из Пљеваља, а у четврт-финалу у Трстенику, првак Македоније „Работнички“ из Скопља. Јунак те утакмице био је голман Трстеничана Десимир-Деско Живановић, који је одбранио седмерац играчу Работночког Картовалијеву у последњем минуту утакмице!
    ...„На дуго путовање до Бањалуке отпутовали смо комбијем угоститељског предузећа „Јадран“ из Трстеника. Био је то стари ауто којим су возили храну радницима, а и помије у земљорадничку задругу. У комбију није било седишта па смо од кућа понели ниске столичице, шамлице, шта ко већ...“

  • Прва међународна утакмица 1962...

    ...У овој години, како и доликује једној екипи из полуфинала Купа Југославије, излазимо и на интернационалну сцену. Гост Трстеника је западнонемачка екипа Турнферајн из Егенфелдена, иначе шампион Баварске. Играмо прву ноћну утакмицу на терену крај Мораве за коју је специјално за ту прилику доведено електрично осветљење.

    Било је то незаборавно вече за цео град. Наши рукометаши су схватили овај сусрет веома озбиљно и успели да немачку екипу „положе на плећа“. Победа Трстеничана је била резултатом 32:16.
  • Нај, нај, нај...

    Највише дали голова:
    Марковић Светолик 1322, Перага Душан 1305, Гвозденовић Mиодраг 1227, Ђорђевић Милан 1088 и Тошић Драган 969..
    Највише одиграли утакмица:
    Гвозденовић Миодраг 428,  Радосављевић Миломир 366, Крстић Горан 339, Перага Душан 327 и Миленковић Зоран 301.
    Највише година играли:
    Гвозденовић Миодраг 23, Крстић Горан 21, Марковић Драгољуб   18, Миленковић Зоран 17 и Радосављевић Миломир 17.

  • Задивили нас...

    Ако је Трстеник икада имао фантазију и маштовитост у спортским екипама и игри лоптом, то је свакако имала у својим играма екипа рукометаша, коју је предводио прави бисер овога спорта, легендарни, Љубинко Агатоновић-Бине. Екипа коју су између осталих чинили и популарни „Дуја-Барба, Раца, Лика, Кожукче, Зрика, Мики, Раша..., остаће у најлепшем сећању Трстеничанима, поготову њеној младости, како маштом и знањем побеђивати и најјаче противнике...

Да Вас подсетимо

  • М. ВЕСЕЛИНОВИЋ – Репортаже

    – Дописник ЖУРНАЛА из Трстеника –
    15.Oкт–Трепча15.Oкт–Жупа
    15.Oкт–Слога (Поожега)15. Окт–Ариље

  • Погрешна игра

    1942. година: Немачки војници са лоптом

    Први сусрет са рукометом у Трстенику имала је група дечака која је своје слободно време проводила на фудбалском терену „Југ Богдан“. За време Другог великог рата-окупације; у Трстенику се налазио известан број немачких војника који су своје слободно време проводили на фудбалском терену убацајући малу лопту у гол руком. Дечаци су одмах уочили „неправилност“. Фудбал се не игра рукама–сваки такав потез за њих је био прекршај. Констатовано је да Немци играју погрешно ! Тадашњи омладинци Љубомир Васић и Будимир Трифуновић донели су малу лопту на терен и заиграли „погрешно“.

  • Рукометаши у полуфиналу купа

    1961. година: Куп ex-Југославије

    Трстенички рукометаши су свој највећи успех забележили играјући полуфиналну утакмицу за куп Југославије, са Борцем из Бања Луке. У две одигране утакмице Борац је био успешнији и пласирао се у финале.

  • Победили и првака...

    1966. година: Трибина, недељне новине

    Tribina_Kožukče
    На овој утакмици се прославио голгетер Ристић-Кожукче.

  • Све о рукомету

    Оловком за компјутере...

    Zoran_DamjanovićКада би сви спортови у Трстенику имали своје заљубљенике, а уједно и педантне и вредне људе, као што је то имао рукомет, онда би сваки детаљ, статистички податак, фотографија или филм имали своје место и били сачувани.
    Рукомет је имао свог пионира, од осниванња, преко игре, до пензије, увек је био и остао веран својој спортској љубави, наш Трстеничанин Зоран Дамјановић (1934-2016). Захваљујући његовом великом и истрајном раду појавила се монографија о рукомету у Трстенику „ФЕНИКС СА МОРАВЕ“.
    Представили смо Вам само мали део заборављених детаља из давних рукометних дана захваљујуђи Зорановој љубазности...

Напомена: Текстови преузети из монографије о рукомету: –ФЕНИКС СА МОРАВЕ– аутор Зоран Дамјановић | vojcel@trstenicani.com |