Перспективa одбојке у ТС крају и закључци
ПЕРСПЕКТИВА ОДБОЈКЕ У ТРСТЕНИКУ
Одбојка у граду Трстенику има традицију дугу пола века, а многобројни клубови који су егзистирали у граду и његовој околини дали су допринос да се одбојка у овом крају развије до високог нивоа и буде један од водећих спортова у општини Трстеник.
Из ових клубова су потекли бројни играчи и играчице, који су каријере наставили у великим клубовима, неки су направили успешне тренерске каријере и тиме дали допринос развоју одбојке у целој земљи.
Имена играча као што су: Вучић Драган, Ђорђевић Драган, Сеничић Александар, Бзенић Зоран, Ацковић Столе остаће упамћена јер су својом игром и залагањем довели најуспешнији клуб „Прва Петолетка“ до врхунца својих могућности.
Ту су и бројни тренери који су стручним радом многе извели на прави пут. Први зналци одбојкашке вештине, Слободан Вукичевић, Милан Љубичић, Душан Бошковић из ОК Рибница су дали велике резултате и били први пропагатори одбојке на овим просторима. Поједини њихови ученици, тадашњи играчи, успешно су наставили стопама својих тренера, тако да и данас успешно раде са свим селекцијама а то су: Бзенић Зоран, Столе Ацковић, Вучић Драган, Ђорђевић Драган, Сеничић Александар.
Имена: Симеуновић Александар, Радовић Бранислав, Невена Ристић, Надица Драгутиновић, Невена Иричанин, Јаношевић Анђела и Драгана Станичић су доказ да ови клубови имају прави пут пред собом, јер су то имена играча и играчица који се баве врхунском одбојком у нашој земљи. Иначе, рад одбојкашких клубова у Трстенику базира се на развоју и афирмацији младих играча, који су окосница и темељ даљег напретка ове игре у овом крају. Ако се узму у обзир велики успеси у протеклим годинама, садашња генерација одбојкаша има задатак да крене стазама успешних претходника.
Сви клубови полажу доста пажње на рад са најмлађима и у томе се огледа даљи напредак у одбојци трстеничког краја. Тешка финансијска ситуација знатно ремети рад клубова, међутим заједничким напором савеза, тренера, играча успешно се долази до резултата.
Последњих неколико година посебно је афирмисана женска одбојка у Трстенику И тренутно је најмасовнији спорт у Трстенику.
Град Трстеник поседује четири затворена терена за одбојку, од тога три у школама и један у спортској хали. Поред тога постоји један отворен терен и један терен за беацх воллеy. Расположиви терени у потпуности задовољавају потребе постојећих клубова и рекреативних група.
Поједини клубови организују и летње кампове у којима се ради са најмлађима, али и са перспективним играчима. Током лета се у граду и околним местима играју и турнири у класичној одбојци и одбојци на песку, где велики број људи, поклоника одбојке, узима учешће.
Добра вест је да постоји тенденција да се угашени клуб „Младост“ из Доње Црнишаве поново активира и укључи у одбојкашке токове у Трстенику. Овај клуб има дугогодишњу традицију и то је најстарији званични клуб у општини Трстеник. И други клубови поспешују свој рад. Пошто је окосница напредка одбојке у Трстенику рад са младим играчима који стасавају у неким од клубова, потребно је унапредити праћење њиховог физичког и антропомоторичког развоја путем тестирања и дијагностиковања стања. Сваки играч би требало да има свој картон са подацима битним за одбојкашку каријеру. То би омогућило бољи увид у целокупну ситуацију и квалитет одбојке у Трстенику.
ЗАКЉУЧЦИ
На основу изложеног може се закључити:
1. Одбојка у овом крају почиње да се игра педесетих година прошлог века. Незванични клубови: „Трстеник“, „Црнишава“ и „Дренова“ су први промотери одбојке у овом периоду.
2. Године 1974. ОК „Младост“ из Доње Црнишаве озваничава свој рад и постаје први јавни клуб у овом крају. Пар година касније у Трстенику настаје клуб „Прва Петолетка“ који је оставио за собом највише успеха (такмичио се у Б1 лиги старе Југославије). Оба клуба су престала са радом.
3. Крајем двадесетог века почиње експанзија женске одбојке у Трстенику и околини. Наиме, оснива се ОК „Томако“ у Трстенику и ОК „Латица“ у Медвеђи. Оба клуба су и данас активна у такмичењима.
4. Године 2008. основан је Општински одбојкашки савез Трстеника који је својим радом унапредио квалитет одбојке и рада клубова у овом крају. Савез је у сталној борби за напредак и просперитет одбојке, И као такав тежи да задржи овај статус и у будућности. Уз поштовање историје са жељом, да храбро корача са младим играчима напред, са циљем постизања још бољих резултата у будућности.
– Врх стране –