ОДБОЈКА У ТРСТЕНИЧКОМ КРАЈУ
Први трагови одбојкашке игре у Трстенику јављају се крајем педесетих година прошлог века (после Другог светског рата). У том периоду се стварају три невзванична клуба у којима се одбојка играла по узору на веће градове Србије где се одбојка развијала у оквиру друштава „Соко“. Покретач нове игре био је одбојкашки клуб „Трстеник“ из истоименог града. Упоредо настају клубови: „Црнишава“ из истоименог села поред Трстеника, и „Дренова“ из села Велика Дренова, такође у близини Трстеника.
Између ова три клуба одиграле су се многе незваничне утакмице, и то на отвореним теренима пошто ни један од клубова није имао у својој близини спортску халу. Из ових клубова су поникли први играчи и тренери заслужни за развој одбојке у овом крају. У склопу ових клубова није функционисао ни један женски одбојкашки тим.
У каснијем периоду (почетком седамдесетих година), клуб из Велике Дренове престаје са радом, а да никада није озваничио своје постојање. Клуб у Трстенику је наставио са радом и у овом периоду, али на врло ниском нивоу и без неког значајнијег удела у развоју одбојке Трстеничког краја.
Највећи допринос у развоју одбојке у овом крају дала су два клуба, „Прва Петолетка“ из Трстеника и „Младост“ из Доње Црнишаве. Из тог разлога се мора обратити пажња на сваки од ова два клуба понаособ. Одбојкашки савез у Трстенику је тек касније почео са радом па се развој одбојке највише сагледа у раду појединих клубова. Тек у каснијем периоду (око 2000. године) почињу са радом и независни женски одбојкашки клубови. Из тог разлога развој одбојке мора се сагледати кроз рад клубова.
У Трстенику и његовој блиској околини у периоду од самог почетка играња одбојке па до дан данас егзистирала су четири званична одбојкашка клуба и то у различитим временским периодима. Клубови: ”Младост” из Доње Црнишаве, ”Прва Петолетка” из Трстеника, ”Томацо” из Трстеника и ”Латица” из Медвеђе су оставили највише трага у историји одбојке овог краја. Из тог разлога ће бити направљен осврт на сваки од клубова понаособ јер су они својим радом писали историју одбојке овог краја.